Gelen Arama dolandırıcı mı nasıl anlaşılır?

Gün içinde telefonumuz belki onlarca defa çalıyor. Bunları cevaplıyoruz. Peki gelen bir arama güvenilir mi, acaba dolandırıcı mı nasıl anlaşılır?

23.8.2019 tarihinde yayınlandı


Her gün telefonunuza onlarca arama geliyor olabilir.  İşte size bu gelen aramalar güvenli mi değil mi anlamanızı sağlayacak bir kaç ip ucu:


Öncelikle bilinmeyen numaralardan gelen aramalara şüphe ile yaklaşın.

Telefondaki kişiye herhangi bir şifrenizi söylemeyin. Mesela Sizi Garanti Bankasından arıyorum. Internet şubesi şifrenizi verir misiniz” gibi sorulara olumsuz cevap verin ya da o aramayı sonlandırın.

Telefondaki kişi size adınız, soyadınız gibi bilgiler ile hitap edebilir. Hatta doğum tarihini ve başka bilgileri de sunabilir. Bu kişinin verdiği bilgiler doğru bile olsa arama  bir dolandırıcılık girişimi olabilir. Kredi kartı numarası gibi bilgileri asla vermeyin.

Telefonda kimseye kişisel bilgilerinizi vermeyin. 

Gelen arama banka gibi bir kurumdan geliyorsa ve sizden bilgi almak istiyorlarsa işlemlerinizi şubeden yapacağınızı söyleyip kapatın.

Asla unutmayın Polis, Savcılık sizi telefonla arayıp şunu yapın bunu yapın demez.

Polis, Savcı bankadan paranızı çekip şuraya getirin demez.

Adınız terör listesinde çıktı, telefonunuz takip ediliyor gibi sizi korkutarak işlem yaptırmaya çalışan olursa telefonunuzu doğrudan kapatın ve en yakın polis merkezine giderek şikayette bulunun.

Bir devlet kurumundan aradığını söyleyen kişi sizden bilgi almak istiyorsa kurum adını alın  ve o kurumu doğrudan siz arayın ya da gidin.

Bilmediğiniz 0850 gibi görünen numaraları geri aramayın. Bırakın onlar sizi tekrar arasın.

Bulgaristan'da yaşıyorum çok güzelim sizinle evlenmek istiyorum gibi gelen arama ve mesajlara inanmayın. 

Haber okuyun, izleyin. 


Bunlara mutlaka dikkat edin

İlginizi çekecek diğer yazılar: