"Google firma bilgileriniz silinecek" telefon aramaları gerçek mi?

Telefonunuz çalıyor. Telefonu açıyorsunuz ve telefondaki ses Google firma bilgileriniz silinecek. Silinmemesi için 1'e basın diyor. Peki bu gerçek mi? Arayan Google mı?

9.2.2021 tarihinde yayınlandı


Son dönemde "Google firma bilgileriniz silinecek" şeklinde gelen otomatik aramaların sayısında belirgin bir artış var.  Peki gerçekten arayan  Google mı? Google bu tür aramalar yapar mı?


Öncelikle şunu söyleyelim: Google bu tür telefon aramaları yapmaz ve Google bilgilerinizi silmez.  Bu tamamen insanları kandırmak için yapılan bir telefon araması türüdür. 


Google firmasının pek çok hizmeti var. Mesela Google haritalara adresinizi ekleyebilir veya Google işletme kaydı oluşturabilirsiniz. Bu hizmetlerin tamamı ücretsizdir. Son dönemde bazı sahtekarlar Google adını kullanarak insanları korkutmakta ve "Google firma bilgileriniz silinecek" şeklinde otomatik aramalar ile firmaların Google bilgilerinin silineceği yalanını söylemekte.


Google hiç bir zaman sizin firma bilgilerinizi telefon aramaları yöntemi ile silmez veya Google sizi arayıp para talep etmez. En azından şuan için böyle paralı bir hizmeti yok.


Çeşitli kişiler veya firmalar Google adını kullanarak firmaların Google harita kaydının veya işletme kaydının silineceğine dair yalan aramalar gerçekleştiriyor.

Burada amaç elbette sizden para çalmak.  Google'a ait ücretsiz işlemler için sizden para talep etmek. Elbette eleştirimiz ücretsiz bir servisin ücret karşılığı yapılmasına değil.  Pek çok insanın teknik bilgisi yeterli değil. Birileri sizin adınıza bu işlemleri yapabilir ve sizden ücret talep edebilir. Bu anlaşılır ve kabul edilebilir bir durum. Fakat siz insanları "Google'dan arıyorum" diye kandırırsanız bu dolandırıcılığa girer. Yine "Google bilgileriniz silinecek" diye insanları kandırırsanız siz dolandırıcısınız demektir.


850 ile başlayan (+90 850 XXX XX XX) gibi numaralar üzerinden "Google firma bilgileriniz silinecek" diye bir arama alırsanız buna inanmayın. Bu kesinlikle dolandırıcılık girişimidir. Firmanızın bilgileri Google'a kayıtlıysa Google bu bilgileri bu şekilde silmez.  Sizi kandırmak isteyen  bu kötü niyetli firmalar ve kişilerle asla iş yapmayın.


Google işletme kaydını oluşturan ve şirketinizi Google haritalara ekleyen ve işini düzgün yapan firmalar elbette mevcut. Böyle bir ihtiyacınız varsa bunu işini düzgün yapan, iş ahlakı olan firmalar ile yapın. Bu tür dolandırıcılara prim vermeyin.


Siz de bir gün "Google firma bilgileriniz silinecek" şeklinde aranırsanız bu aramayı ciddiye almayın. Telefonunuzu kapatın.

İlginizi çekecek diğer yazılar: