+359 numaralar neden arar?

+359 Bulgaristan ülkesine ait telefon kodudur. Peki neden durduk yere +359 ile başlayan bir Bulgaristan numarası sizi arar?

4.2.2020 tarihinde yayınlandı


Neredeyse hepimiz +359 ile başlayan bir numaradan arama almışızdır ve neden +359 ile başlayan telefon numarası bizi arar merak etmişizdir. +359 telefon kodu Bulgaristan'a aittir.  Bu telefon numaraları genelde şuna benzer: +359 87 741 3838


Bu aramaların tek bir amacı vardır: Dolandırıcılık


+359 numaralar genelde telefonunuza sadece çağrı bırakır. Yani bir defa telefonunuz çok kısa çalar ve arama kesilir. Bu bilinçli yapılan bir işlemdir.  Burada amaç telefonunuzu hızlıca çaldırmak ve siz açmadan telefonu kapatmaktır. Beklenen şey sizin o numarayı geri aramanızdır. Siz geri aradığınızda genelde telefonu bir kadın açar.  Telefonda sizinle muhabbet eder. Genelde bu kadının bir sıkıntısı vardır. Türkiye'ye gelmek istiyordur. Size Whatsapp veya Skype gibi platformlar üzerinden kendi fotoğrafı olduğunu iddia ettiği güzel kadın fotoğrafları yollar.  Bu şekilde muhabbeti ilerletir ve sizinle duygusal bir ilişki başlatmaya gayret eder. 


En sonunda bu kişiyi Türkiye'ye gelmek ister ama parası yoktur.  İlk başlarda sizden küçük miktarlar talep eder bahane olarak da genelde şunları kullanır: Annesi hastadır, kendisi hastadır, yemek alacak parası yoktur. Daha sonra 1000, 2000, 5000 Euro gibi paralar talep edilir. Bunlar da Türkiye'ye gelmek için diye bahane edilir. Elbette dolandırıcının Türkiye'ye gelmek gibi bir niyeti yoktur olabildiğince kurbandan para sızdırmaya çalışır. Sonra günün birinde bu telefon numarası artık ulaşılamaz olur. Paraları kaptıran kişi de soluğu poliste alır. Fakat artık yapacak hiç bir şey yoktur.


Bu kişiler organize çalışan suç örgütleridir. Amaçları kişileri kendilerine bağlayarak onlardan para sızdırmaktır. 


Zaman zaman ulusal medyada çıkan haberlerde Prof. gibi unvanlara sahip insanların bile bu insanlar tarafından kandırıldığını ve binlerce Euro paralarını kaptırdıklarını okuyabilirsiniz.

Hiç bir zaman +359 ile başlayan telefon numarasından gelen çağrıları cevaplamayın ve bu numaraları geri aramayın.


+359 numaralar dolandırıcılık amaçlı cevapsız çağrılar bırakır.  Bu numaralara geri dönüş yapmayın.

İlginizi çekecek diğer yazılar: