Şüpheli bir aramayı cevaplasam bir şey olur mu?

Acaba bu telefonu cevaplasanız ne olur? Dolandırılır mısınız? Ya da telefon faturanıza ek bir ücret gelir mi? Bu durumda numarayı engellemeli mi? Meşgule mi atmalı?

23.8.2019 tarihinde yayınlandı


Telefonunuz çalışıyor ve ekranda kayıtlı olmayan 0850…. İle başlayan veya farklı bir numara. Acaba bu telefonu cevaplasanız ne olur? Dolandırılır mısınız? 

Ya da telefon faturanıza ek bir ücret gelir mi? Bu durumda numarayı engellemeli mi? Meşgule mi atmalı?


Öncelikle her gelen kayıtsız arama dolandırıcı değildir. Bunu aklınızdan çıkartmayın ama bir yandan da şüpheci olmakta fayda var. Şüphe her zaman kafanız da tilki gibi dolansın

Telefonu cevapladığınızda dolandırılmazsınız. Dolandırıcı sizi sözleri ve vaatleri ile etkilemeye çalışır. Eğer gelen arama ile ilgili şüpheniz varsa telefonu açtıktan sonra konuşmanın gidişatına göre davranmanızda fayda var. 


Eğer sizden bilgi istiyorsa ve vermek istemiyorsanız doğrudan telefonu kapatın. Merak etmeyin telefonu cevapladığınızda, siz aramadığınız müddetçe size ek bir fatura gelmez, faturanıza bu konuşma yansımaz.


Çoğu kişi gelen aramaları, cevapsız aramaları tekrardan geri aradıkları için telefon faturalarında ek ücretler görürler.  


Telefon üzerinden pek çok dolandırıcılık yöntemi vardır. Çaldırıp kapatıp sonra geri aramalar üzerinden faturaya yansıtılan ve “Özel servis numarası” adı ile sözde hizmet veren pek çok dolandırıcı firma mevcut.


Bu yöntemde telefon bir veya iki kez çaldırıp kapatılır. Telefon sahibi numarayı görür ve önemli olabilir diye geri arar. Fakat aradığı numara özel bir servistir ve dakika başına ücret alır. Arama olabildiğince uzun tutulur böylelikle fiyat iyice yükseltilir.


Siz siz olun bu tür aramalara çok dikkat edin ve bilmediğiniz numaraları tekrar geri aramayın

İlginizi çekecek diğer yazılar: