Smishing nedir: Dolandırıcılığın yeni hali

Telefonunuza gelen mesajlar ne kadar güvenli? Mesajı gerçekten de bankanız mı gönderiyor? Dolandırıcılığın yeni adı ile tanışın: Smishing

17.1.2020 tarihinde yayınlandı


Smishing kelimesi İngilizce sms ve phishing kelimelerinden gelir. Phishing oltalama demektir. Hani anlayacağınız dilde yazarsak biz de bir tabir vardır: “Sazan avlamak” derler.  İşte tam olarak buna denk gelir. 


Smishing denen dolandırma yönteminde telefonunuza bir sms yani mesaj gelir. Bu mesajda genelde “Tebrikler ücretsiz tatil kazandınız” veya “Tebrikler Samsung A8 kazandınız” gibi sizi harekete geçirecek, heyecanlandıracak, mutlu edecek bir şeyler söz konusudur. 

Aslında bu mesaj sadece size değil binlerce kişiye gönderilir ve bu mesajı alan kişilerin yemi yemesi beklenir. Mesajı alan herkes mesajın kendine özel olduğunu düşünür. Elbette böyle bir durum yok. Bu bir dolandırıcılık girişimidir.


Gelen SMS içinde sizde bir linke dokunmanız veya bir numarayı aramanız istenir. İşte aslında olmayan ödül sizi kandırmak için sunulmuş bir havuçtur. Unutmayın bedava peynir sadece fare kapanında olur.Kullanıcı linke dokunur veya telefon numarasını ararsa ya dolandırılır ya da telefon faturasına ek ücretler gelebilir. 


Smishing denene dolandırıcılık yönteminden nasıl korunurum?

Asla gelen smslerin içindeki linklere dokunmayın ve aramanız istenen numaraları aramayın. 

Smishing yönteminden korunmak bu kadar kolay. 

Aynı zamanda hiçbir zaman mesaj ile gelen şifrenizi yollayın, şifrenizi değiştirin gibi işlemleri uygulamayın.


Mesaj gönderenin adı güvenilir gibi görünse de buna inanmayın. Mesaj gönderen kişi adını değiştirmek mümkündür. Yani birisi size Garanti Bankası veya Polis adı ile de mesaj gönderebilir. Bu yüzden gelen mesaj sizden para istiyor veya sizden şifre, kredi kartı gibi bilgileri istiyorsa bu mesajlara güvenmeyin.


Böyle şüpheli bir mesaj alırsanız;

Mesaj içindeki linklere tıklamayın.

Mesajı göndereni engelleyin.


İlginizi çekecek diğer yazılar: