444’lü numaralar nedir?

Bazen telefonumuza gelen aramanın 444 ile başladığının görürüz. Bu aramalar nasıl yapılıyor? 444 ile başlayan numaralar daha mı güvenilir? 444 ile başlayan bir numarayı geri ararsam ne kadar ücret yazar?

10.09.2019 tarihinde yayınlandı


Bazen telefonumuza gelen aramanın 444 ile başladığının görürüz. Bu aramalar nasıl yapılıyor? 444 ile başlayan numaralar daha mı güvenilir? 444 ile başlayan bir numarayı geri ararsam ne kadar ücret yazar? İşte bu sorulara cevap bulabileceğiniz yazımız…


444 numaralar nedir?

444'lü numaralar Türk Telekom tarafından satılan özel servis numaralarıdır.

Özellikle çağrı merkezleri tarafından bolca kullanılır.  Eğer bir firmanız var ve müşterileriniz telefonla size kolayca erişsin istiyorsanız bir 444 numara sahibi olabilirsiniz.

444'lü hatlar 7 numaradan oluşan ve Türk Telekom tarafından firmalara satılan bir hizmettir.

Türkiye'nin her yerinden bu numaralara özel bir kod eklenmeden ulaşılabilirsiniz.  Hem sabit hatlardan hem de mobil telefonlardan bu numaraları başına bir alan kodu koymadan arayabilirsiniz.  444’lü bir hattı şahıslar alamaz. İlla kurumsal bir yapı, bir firma olmak gerekir.


Bir 444’li hattı ararsam ne kadar ücret öderim?

Telefonunuzda bir 444 araması gördünüz ve geri aradınız. İlave bir ücret öder misiniz? Ne kadar ücret faturanıza yansır?

Aslında 444 numaraların ücretlendirmesi basittir: Hangi operatörü kullanıyorsanız kullanın (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) şehir içi ücretlendirme tarifesi üzerinden ödeme yaparsanız.  Mobil telefonunuzda hangi tarifeyi kullanıyorsanız o ücreti ödersiniz. Ek bir ücret ödemezsiniz.

Telefon operatörü Türk Telekom olan kullanıcılar  Ev Avantaj, İş Avantaj, Kamuya Özel ve İşyerim Esnafa Özel Tarifelerinde bulunan Türk Telekom aboneleri, paket dakikalarını kullanarak 444'lü numaraları ayrıca bir ücret ödemeden arayabilirler.


444 ile başlayan telefon numaralarından gelen aramalar daha mı güvenilir?

Öncelikle önüne gelen herkes 444 telefon numarası sahibi olamaz. Bu sebepten 444 numaralar dolandırıcılık işlemleri için tercih edilen numaralar değillerdir. Kurumsal firmalar 444 numaraları tercih eder. Bu sebepten daha güvenilir aramlardır diyebiliriz. Telefonunuzda 444 ile başlayan bir cevapsız numara görürseniz geri aramanızda bir sorun yok.  Elbette arayan numara ne olursa olsun telefonda kimseye kişisel bilgileriniz vermeyin. Kredi kartı numarası, şifre gibi bilgileri kimse ile paylaşmayın.

İlginizi çekecek diğer yazılar: