Arayan numaranın kime ait olduğunu gösteren uygulamalar ne kadar güvenli?

Google Play, App Store gibi uygulama mağazalarında pek çok arayan kişinin numarasını gösteren uygulama mevcut. Peki bu uygulamalar nasıl çalışıyor. Bu uygulamalar güvenli mi?

2.9.2019 tarihinde yayınlandı


Neredeyse hepimiz arayan kişinin kimliğini gösteren uygulamaları kullanmışızdır. Peki arayan numaranın kime ait olduğunu gösteren bu uygulamalar ne kadar güvenilir? Bu uygulamalar nasıl oluyor da arayan numaranın kime ait olduğunu gösteriyor?


Google Play, App Store gibi uygulamalarda bulunan ve aranan numaranın kime ait olduğunu gösteren uygulamaların nasıl çalıştığını biliyor musunuz?  Kısaca bu uygulamalar nasıl çalışır size anlatalım.


Arayan numara kime ait uygulamaları yükleme esnasında sizden bazı izinler alırlar. İzinleri size şöyle anlatalım, izin dediğiniz şey bir uygulama ne yapabilir, telefonda nerelere erişebilir bunu belirler. Örneğin kamera izni uygulamanın kameranızı açıp kapamasına izin verir.  Galeriye erişim izni verirseniz bu defa uygulama fotoğraflarınızı görüntüleyebilir bunlar üzerinde işlem yapabilir. Rehbere izin verirseniz uygulama rehberinizde kayıtlı tüm kişilerin adlarına ve numaralarına erişir.


İşte arayan numara kime ait bunu gösteren uygulamaların tamamına yakını kurulum sırasında Rehbere erişim ister. Daha sonra rehberinize erişir ve rehberde tüm kayıtlı kişileri kendi sunucularına aktarır. Sunucu dediğimiz şey 7 / 24 açık ve sürekli çevrim içi bir bilgisayardır. Tüm uygulamayı yükleyen kişilerin rehberleri bu sunucuya aktarılır. Böylelikle herkesin rehberinden numaralar çalınmış ve bir depoda biriktirilmiş olur.

Nasıl kulağa korkutucu geliyor değil mi? Evet işte bu uygulamalar aynen bu şekilde rehberinize erişir ve tüm numara ve isimleri çalar.


Bu uygulamalar sizi arayan numaranın kime ait olduğunu başka kişilerin rehberinden öğrenir. Bu sebepten bazen arayan kişi "Kayınço," "Emmioglu", "Usta Mehmet" gibi adlarda görünür. Yani o kişi başkasının rehberinde hangi adla kayıtlıysa o adla görüntülenir.


Bilinmeyen numaraların kime ait olduğunu gösteren numaralar bilgi toplamak için tasarlanmış uygulamalardır.  Bu uygulamalardan en çok bilineni geçmişte CIA Caller ID adlı uygulamaydı. Buna benzer pek çok uygulama hâlâ uygulama indirme mağazalarında mevcut.


Siz siz olun bu tür programlara asla güvenmeyin. Özellikle telefonunuzdan bankacılık işlemleri yapıyorsanız bu tür uygulamaları kesinlikle telefonunuza yüklemeyin. Bu uygulamalar sadece rehber değil pek çok veriye erişebilir ve kredi kartı, banka hesap bilgileri gibi bilgileri çaldırabilirsiniz.


İlginizi çekecek diğer yazılar: