Çaldır kapat dolandırıcılığı nedir?

Telefonunuz çalıyor ama gelen arama neredeyse ışık hızında. Sadece telefonunuzun ışığı yanıp sönüyor. Numarayı göremiyorsunuz bile. Neydi şimdi bu?

22.10.2019 tarihinde yayınlandı


Hepimizin başına gelmiştir. Telefonumuz çalar ve aniden kapanır. Çalma süresi o kadar kısadır ki asla cevaplayamazsınız. Sadece telefonunuz bipler ve kalır. 

Telefonunuzun ışığı kısa bir süre yanar ve söner. Baktığınızda telefonunuzda genelde uluslararası bir telefon kodu ile yapılmış cevapsız çağrı görürsünüz.


Bu tür çaldır kapat aramalarının tek bir amacı vardır. O numarayı geri aramanız beklenir.


Bu telefon numarası ya uluslararası bir numaradır ya da özel bir servise ait numaradır. Her şekilde bu numarası geri aradığınızda telefon faturanıza ekstra ücret yansıtılır. Karşı taraf telefonu açarsa sizi olabildiğince telefonda tutmaya çalışır. Malum telefonda geçirdiğiniz her dakika size ilave ücret olarak yansıtılacaktır.


Örneğin bu numaralar +359 (Bulgaristan) gibi uluslararası kodlara sahip olabilir. Bu numarayı geri aradığınızda para kaybetmeye başlarsınız. Çoğu zaman bu tür numaraları açan bir kadın olur ve sizden yardım ister. Olayın sonunda sizden para sızdırılmaya çalışılır. Ödediğiniz telefon faturası da size ek zarar olarak kalır.


Şüpheli bir numara telefonumu çaldırdı ve kapattı. Ne yapmalıyım?


öncelikle telefon numarasını asla hemen geri aramayın.


  1. Telefon numarasını kopyalayın.
  2. Arayankim.net sitesine gidin.
  3. Numarayı yapıştırın ve aratın.
  4. Yorumlara bakın.
  5. Hangi saat ve tarihte cevapsız bırakıldığını yazın. Bu işlemden sonra göreceksiniz sadece aranan siz değilsiniz.Genelde bu telefon numaraları aynı anda yüzlerce kişiyi arar. Bir anda yüzlerce kişinin telefonu çaldırıp kapatılır. Bu işlem oldukça kolaydır. Çünkü arama genelde IP servisleri yani dijital aramalar ile gerçekleştirilir. Dijital aramalarda aynı anda yüzlerce arama yapmak mümkündür.


Telefonunuzda alan kodunu bilmediğiniz bir telefon numarası görürseniz o numarayı geri aramayın. Ya da bir numaradan şüphelenirseniz arayankim.net adresine girin ve bu numarayı sorgulayın. Numaraya yorum yapın. Arandığınız günü ve saati yazın. İnanın sadece siz aranmadınız, yüzlerce kişi arandı.


 

Çaldır kapat aramaları en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir. Dikkatli olmakta vearayankim.net’i kullanmakta fayda var.


  

İlginizi çekecek diğer yazılar: