"İnternet altyapınızda sorun var" Aramalarına Dikkat!

Son dönemin yaygın spam aramalarından biri de "İnternet altyapınızda sorun var. Düzeltmek için 1'e basın" şeklinde gelen aramalar. Öncelikle belirtelim bu aramalar gerçeği yansıtmıyor.

29.6.2021 tarihinde yayınlandı


Vatandaşlarımız son dönemde 0850 520... ve  0212 945... gibi numaralar ile başlayan telefon numaralarından  "internet altyapınızda sorun var. Düzeltmek için 1 tuşuna basın" şeklinde gelen telefon aramalarına maruz kalıyorlar.


Öncelikle belirtelim bu telefon aramalarının size internet sağlayan firmalar ile bir alakası yok.  İnsanlar böyle bir telefon aldıklarında gelen aramanın internet servis sağlayıcısı firmadan geldiğini düşünüyorlar.  Türk Telekom, Süperonline, Turk.Net, Vodafone gibi bir internet sağlayıcısından internet hizmeti alıyorsanız ve böyle bir telefon çağrısı alırsanız doğal olarak gelen aramanın internet servis sağlayıcınızdan geldiğini düşünürsünüz. Fakat bu aralar kesinlikle internet servis sağlayıcınızdan gelmiyor. İnsanları kandırmak için yapılan bu tür telefon aramaları aslında pazarlama ya da dolandırıcılık girişimi olabiliyor.


"internet altyapınızda sorun var. Düzeltmek için 1 tuşuna basın" şeklinde bir telefon araması aldıysanız ve 1 tuşuna bastıysanız muhtemelen  tekrar aranacaksınız demektir. 1 tuşuna bastığınızda tekrar aranmak üzere bir kayıt oluşturuluyor ve bu defa sizi doğrudan arayarak ya başka bir internet paketi satmaya çalışıyorlar ya da başka bir hizmeti pazarlamaya çalışıyorlar. ""internet altyapınızda sorun var. Düzeltmek için 1 tuşuna basın" şeklinde gelen aramadan sonra 1 tuşuna bastığınızda telefon faturanıza ek ücret gelmez ya da başınıza başka bir şey gelmez. Telefon numaranız spam yani gereksiz arama yapanların tekrar aranacaklar listesine düşer.


Türkiye'de binlerce kişi bu tür otomatik aramalara, istenmeyen telefon aramalarına maruz kalıyor. Artık dolandırıcılık girişimi boyutunda "pazarlama" aramaları yapılıyor ve temel amacı da insanları kandırarak ürün ya da hizmet satmak oluyor.


Siz de  "internet altyapınızda sorun var. Düzeltmek için 1 tuşuna basın" şeklinde bir arama alırsanız telefonu doğrudan kapatın ve arayan numarayı engelleyin.

İlginizi çekecek diğer yazılar: