Kargo Alışverişlerinde Toplanan 3200 Parapuan ile Samsung Galaxy S8 Plus kazandınız mesajI gerçek mi?

0850 ile başlayan bir numaradan Kargo Alışverişlerinde Toplanan 3200 Parapuan ile Samsung Galaxy S8 Plus kazandınız mesajı doğru mu? Bu yazımızda bunu açıklıyoruz.

7.2.2020 tarihinde yayınlandı


Kargo Alışverişlerinde Toplanan 3200 Parapuan ile Samsung Galaxy S8 Plus kazandınız mesajı gerçek mi?


Pek çok kişi bugünlerde 0850 ile başlayan numaralardan  Kargo Alışverişlerinde Toplanan 3200 Parapuan ile Samsung Galaxy S8 Plus kazandınız şeklinde mesaj alıyor. İşin ilginç tarafı bu mesajın içinde adınız ve soyadınız da yer alıyor. Bilmeniz gereken bu mesajı sadece size değil aynı anda binlerce, onbinlerce kişiye gönderildiği. Bu dolandırıcılık yöntemine oltalama deniliyor. Dolandırıcılar oltayı atıyor ve sazanların yemi yemesini bekliyor.


Öncelikle belirtelim bu mesajlar kesinlikle bir aldatmaca.  Bu tür bir mesaj alırsanız mesajın içindeki linke dokunmayın ve bu mesajda yazanlara inanmayın.


"Kargo Alışverişlerinde Toplanan 3200 Parapuan ile Samsung Galaxy S8 Plus kazandınız" mesajı bir dolandırıcılık girişimi. Mesajın içindeki linki tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir web sitesi geliyor:

Kargo Alışverişlerinde Toplanan 3200 Parapuan ile Samsung Galaxy S8 Plus kazandınız  gerçek mi


Sözde web sitesinde Atatürk Havalimanı Kayıp Eşya Bürosu adı ile piyasa değeri 4000 TL olan  Samsung Galaxy S8 Plus telefon sözde 199 TL'ye satılıyor.  Türk Hava Yollarının böyle bir hizmeti yok. Yani Kayıp Eşya bürosu adı altında Türk Hava Yolları satış yapmıyor.


199 TL ödersem sonra ne oluyor. Paketten ne çıkıyor?


Peki bu mesaja inanır ve 199TL ödemeyi kabul ederseniz ne olacak?  Öncelikle size PTT yolu ile bir paket gönderilecek. PTT 199TL ödemeden size paketi teslim etmeyecek. Ödediğinizde paketin içinden ne çıkacağı tam bir sürpriz. Bugüne kadar arayankim.net'e gönderilen bilgiler doğrultusunda paketin içinden sıvı sabun, el sabunu, taş, çeşitli sebze türleri veya tuşlu eski telefon gibi çok farklı ürünler çıkıyor.


Sipariş verir fakat paketi PTT'den almazsam bir şey olur mu?

Hiç bir şey olmaz. Sipariş verirseniz ve siparişi PTT'den almazsanız bir sorun olmaz.


Sipariş verdim. Paketi almadım. Şimdi telefonuma tehdit mesajı atıyorlar. Cayma bedeli ödeyeceğimi söylüyorlar?

Gözünüzü korkutmaya çalışıyorlar.  Bunlar klasik dolandırıcı yöntemleri. Herhangi bir belge imzalamadınız. Cayma bedeli diye bir şey alamazlar. Cayma bedeli imzalamış mesafeli satış sözleşmelerde olur. Bu sözleşmelerde cayma bedelleri ile ilgili maddeler bulunmaktadır. Bir hizmet sözleşmesi imzaladığınızda ve taahhüt süresi dolmadan hizmetten vazgeçmek istediğinizde söz konusudur.  Zaten vermeyi taahhüt ettikleri ürünü vermiyorlar suç işliyorlar.


Mesajın içindeki linke tıkladım bir şey olur mu?
Hayır hiç bir şey olmaz. 


İlginizi çekecek diğer yazılar: