Ping Call nedir / Çaldır kapat dolandırıcılığı nedir?

Ping Call ya da Çaldır Kapat dolandırıcılığı son aylarda hızla yaygınlaşan bir dolandırıcılık tekniğidir. Ping Call / Çaldır Kapat aramaları gelende 0212, 0216 ile başlayan normal numaralar üzerinden yapılır.

23.04.2020 tarihinde yayınlandı


Ping Call ya da Çaldır Kapat dolandırıcılığı son aylarda hızla yaygınlaşan bir dolandırıcılık  tekniğidir.  Ping Call / Çaldır Kapat aramaları gelende 0212, 0216 ile başlayan normal numaralar üzerinden yapılır.


Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılığında telefon numaraları bilgisayar üzerinden otomatik aranır ve bir saniyeden daha kısa süre ile çaldırılıp kapatılır. Telefona baktığınızda 1 cevapsız, 2 cevapsız arama gibi arama görünür. Kullanıcı doğal bir refleks ile cevapsız çağrıyı aradığında dolandırıcılık başlar. Kimi zaman aranan numara özel bir servistir ve yüksek ücret işletilmeye başlar. Bazen geri aranan numara sizi bir sipariş hattına yönlendirir.


Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılık yöntemi bir kaç sendir kullanılmakta ve git gide yaygınlaşmaktadır.

Kurbanların şüphe etmemesi için 0850 gibi ile başlayan telefon numaraları yerine 0216, 0212, 0 312 gibi şehir kodu ile başlayan numaralar kullanılır.

Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılığı için kullanılan telefon numarası arandığında bazen operatör sizi “hediye kazandınız”, “telefon kazandınız”, “hediye kuponu kazandınız” gibi yalan ödül kazanım cümleleri ile başka bir ücretli telefon servisine yönlendirir. İlk aranan telefon numarası ücretsiz olmakla birlikte operatörün yönlendirdiği ikinci telefon numarası özel numaradır ve ek ücrete tabidir.


Dolandırıcıların amacı oldukça basittir: sizi olabildiğince hatta tutmak ve sizden olabildiğince para kazanmaktır.

 

Bir arama Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılığı mı nasıl anlarım?  Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılığından nasıl korunurum?

 

Eğer telefonunuz bilmediğiniz bir numara tarafından hızlıca çaldırıp kapatılıyorsa bu bir ping call yani çaldır kapat dolandırıcılığıdır. Bilmediğiniz 0212, 0216 gibi normal görünen çağrıları geri aramadan önce mutlaka Arayankim.net sitesinde telefon numarasını aratın. Arayankim.net sitesi bu tür dolandırıcılık girişimlerinin önlenmesi için vardır.

Bir kişi size gerçekten telefonla ulaşmak istiyorsa tekrar geri arayacaktır. Siz bilmediğiniz hiç bir telefon numarasını geri aramayın.

 

 

İlginizi çekecek diğer yazılar: