Robot arama nedir?

Telefonunuz çalıyor, cevap veriyorsunuz ama ses yok. Bu arayanlar sapık mı? Neden ses vermiyorlar? Telefonunuza gelen otomatik aramalar nasıl gerçekleştiriliyor? İşte cevapları

27.8.2019 tarihinde yayınlandı


Telefonunuz çalıyor, cevap veriyorsunuz ama ses yok. Bu arayanlar sapık mı? Neden ses vermiyorlar? Telefonunuza gelen otomatik aramalar nasıl gerçekleştiriliyor? İşte cevapları

 

Aslında telefonunuza gelen aramaların çoğu insan tarafından gerçekleştirilmez. Bilgisayarlar tarafından otomatik olarak aranırsınız. Bilgisayarlar her gün binlerce kişiyi otomatik arar. Kişi telefonu açtığındaysa ya size bir ses kaydı dinletilir ya da çağrı merkezideki gerçek kişiye yönlendirilirsiniz.


Bu sebeptendir ki sizdeki cevapsız çağrıya geri döndüğünüzde o telefon asla cevaplanmaz ya da sadece müzik dinlersiniz.


Bu aramaların bir adı var: ROBOCALL


Yani Robot arama. Özellikle pazarlama, dolandırıcılık girişimlerinde robot aramalar bol bol kullanılıyor. Robot aramaları bankalar da çok kullanır.  Bazen pazarlama, bazen bilgilendirme için robot aramalar yapılır.


Robot aramalar günden güne artıyor ve çağrı merkezleri bu işlemi kolaylaştırıyor. Artık günümüzde telefonumuza gelen aramaların çoğu robot arama.

 

Elbette çoğu zaman bu sistemlerde de sorun oluşuyor ve siz telefonu açtığınızda, cevap verdiğinizde derin bir sessizlikle karşı karşıya kalıyorsunuz. 


Telefonunuza gelen her sessiz arama dolandırıcılık ve pazarlama amaçlı değildir.  Bu sistemde oluşan bir sorun sizin operatöre aktarılmanıza engel olur ve su sebepten telefonda hiç ses gelmez.


Pek çok robot aramada ses kaydının başlaması için sizin “alo” demeniz yani ses vermeniz gerekir. Siz alo demezseniz sistem telefonun açıldığını anlamayabilir. Siz beklersiniz robot arama da sizin ses vermenizi bekler.


Her sessiz arama sizi sinirlendirmek için yapılan bir arama değildir. Karşı tarafta teknik bir sorun oluşmuş olabilir bunu aklınızdan çıkartmayın.

İlginizi çekecek diğer yazılar: