Telefon dolandırıcılıklarına karşı bilinmesi gerekenler!

Telefon dolandırıcılıkları genel olarak banka veya devlet kurumlarının adları kullanılarak gerçekleştirilir. Dikkatli olursanız bu tür dolandırıcılık yöntemlerinden korunabilirsiniz.

27.11.2019 tarihinde yayınlandı


Telefonunuz çalışıyor, bakıyorsunuz telefonunuzda bilmediğiniz bir numara. Telefonu açıyorsunuz karşı taraf "İyi günler" diyor. Arkada bilgisayar, telsiz, telefon sesleri duyuluyor. Telefon dolandırıcıları genelde banka, karakol, devlet dairesine ilişkin sesleri taklit ederler. Sizle telefonda konuşurken arka planda bol bol telsiz sesi duyabilirsiniz. Bu sizin güveninizi kazanmak için yapılmış bir hiledir. Bu sesler bilgisayarda kayıtlı seslerdir ve sizi aramadan önce oynatmaya başlarlar.


Telefon dolandırıcılığında temel olarak kişilerin banka hesap bilgileri, İnternet bankacılığı şifreleri, kredi kartı numaraları hedef alınır.  Aynı zamanda SMS ile iletilen onay kodları da hedeftedir. Yine tek kullanımlık cep anahtar şifresi de hedefte olan bilgilerdendir.  Unutmamanız gereken şey bu bilgiler size özeldir. Banka çalışanı da olsa bu bilgileri sizden isteyemez, talep edemez. Bu bilgiler tamamen size özeldir ve sadece sizin görmeniz, bilmeniz gerekir.  • * Kart bilgilerinizi ve şifrenizi, İnternet bankacılığı şifrenizi, telefona SMS olarak gelen onay kodunu, Cep anahtar şifrenizi yazılı veya sözlü kimse ile paylaşmayın.
  • * Gelen bir aramadan şüphelenirseniz telefonu kapatın. Örneğin İş Bankasından, Garanti Bankasından, Enpara'dan arıyorum gibi telefonlarda bir şüphe duyarsanız telefonu kapatın ve sizi arayan bankayı doğrudan siz arayın. Aramanın gerçekten banka tarafından yapıldığını teyit edin.
  • * Tanımadığınız numaralardan gelen her aramaya şüphe ile yaklaşın ve bilgilerinizi telefonda kimse ile paylaşmayın.

* Arayan kişi sizi tehdit ediyorsa, sizi korkutmaya yönelik cümleler kuruyorsa telefonu doğrudan kapatın bir daha ararsa açmayın.


Çok basit bir şekilde telefon dolandırıcılarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Yukarıda yazdıklarımıza dikkat etmeniz yeterli.


İlginizi çekecek diğer yazılar: