Telefon numaramı nasıl korurum?

Telefon numaramın başkalarının eline geçmesine nasıl engel olabilirim? Arayanı belli olmayan telefon numaralarından nasıl korunurum? İşte bu makalemizde bundan bahsettik.

19.10.2020 tarihinde yayınlandı


 

Kredi kartı numarası, TC Kimlik numarası gibi bilgilerinizin önemli olduğu kadar telefon numaranızda önemlidir.

İstenmeyen aramalarda telefon numaraları çeşitli kaynaklardan elde edilir.  Bir web sitesine üye olurken girdiğiniz ya da bir mağazadan alışveriş sonrasında bilgi için verdiğiniz telefon numaranız spam yani istenmeyen aramalar listesine düşebilir.

Telefon numaranız TC kimlik numarası gibi sizi tanımlayan eşsiz bir numaradır.  Bu sebepten zorunlu olmadıkça kurumlar ya da kişilerle paylaşılmamalıdır.

Telefon numaranızı korumak için mutlaka şunlara dikkat etmelisiniz:

·         Alışveriş yaptığınız mağazalara telefon numaranızı vermek zorunda değilsiniz. Sizde telefon numaranızı istediklerinde kibarca vermek istemediğinizi söyleyebilirsiniz.

·         Güvenilir olmayan dijital servislere – web sitelerine telefon numaranızı girmemelisiniz.

·         İnternet üzerinde forum gibi sitelerde telefon numaranızı asla paylaşmamalısınız.

·         Telefonunuza güvenilir olmayan uygulamalar yüklememelisiniz.

·         Anketlerde ve benzer doldurulması gereken formlarda zorunlu değilseniz telefon numaranızı paylaşmamalısınız.

Spam yani istenmeyen telefon aramalarında çoğu zaman telefon numaranız bir mağaza, web sitesi gibi bir kaynaktan elde edilir.

Bu telefon numaraları yasak olmasına rağmen spam yapan firma ya da kişilere satılır.  Daha sonra telefonunuz 0850 ile başlayan numarala tarafından aranmaya başlanır. Çoğu zaman bu aralar reklam ve pazarlama amaçlıdır.

 

Maalesef yüzbinlerce telefon numarası var ve bu telefon numaralarının hangisi önemli bir arama yapıyor hangisi pazarlama amaçlı arıyor bilmek mümkün olmuyor.

Size düşen telefon numaranızın başkalarının eline geçmesini engellemek. Kolayca uyacağınız birkaç madde sizin telefon numaranızın başkalarının eline geçmesine engel olacaktır.

İlginizi çekecek diğer yazılar: