Teşekkürler! Sizden haber almak istemiyorum

Hepinizin başına gelmiştir. Bir mağazadan alışveriş yaptığınızda kasiyer sizden kibarca telefon numaranızı ister. Hiç düşündünüz mü neden telefon numaranız isteniyor?

4.9.2019 tarihinde yayınlandı


Mağazadan alışveriş yapıyorsunuz ve kasaya doğru yürüyorsunuz. Kredi kartınızı uzattınız. Kasadaki görevli Daha önce bizden alış veriş yapmış mıydınız diye soruyor? Siz de hayır diyorsunuz. Sonra görevli sizden telefon numaranızı istiyor. Sanki vermeniz zorunluymuş gibi hiç düşünmeden telefon numaranızı veriyorsunuz. Alışverişiniz ile telefon numaranızın ne ilgisi olabilir ki? Neden sizden telefon numaranızı istiyorlar?


Elbette size daha kolayca ulaşmak kampanyalar hakkında duyuru yapmak, size istedikleri zaman ulaşmak için!  Bizler de tabi ki hiç düşünmeden telefon numaramızı veriyoruz. Sonrası istenmeyen aramalar, spam mesajlar, nereden benim telefonumu buldular düşüncesi ile geçiyor.


Her ne kadar bizi koruyan yasalar olsa da Türkiye bu konuda henüz yolun başında. Telefon üzerinden pazarlama, telefon üzerinden dolandırıcılık gibi konular hayatımızda çok yeni kavramlar. Bu yasalar bizleri korusa da el altından telefon numarası paylaşımı ülkemizde çok yaygın. En çok rastlanılan ise internet servis sağlayıcıların, mobil telefon operatörlerinin telefon numaralarımızı bayileri veya çözüm ortakları ile paylaşması.


Pek çok gms operatörü ve internet servis sağlayıcı iletişim bilgilerimizi, telefon numaralarımızı çözüm ortakları ile paylaşıyor. Bunun sonucu olarak da bizler spam yani istenmeyen telefon aramalarına maruz kalıyoruz. Zamanımızın bir bölümünü bu arayan kim, beni kim aramış, bu numara kime ait gibi sorulara ayırmak zorunda kalıyoruz.


Spam yani istenmeyen telefon aramalarından korunmanın ilk yolu telefon numaramızı her isteyen mağaza ile paylaşmamak. Bu tür isteklere hayır diyebilirsiniz.  Telefon numaranızı verme zorunluluğunuz yok. Sizden haberdar olmak istemiyorum ya da kampanyalarınız ile ilgilenmiyorum demek çok da zor olmasa gerek.


İnanın bunu yaptığınızda bile size gelen istenmeyen aramalarda çok ciddi bir azalma olacaktır. Elbette bu yöntem ciddi istenmeyen aramalarda azalmaya sebep olsa bile kesin bir çözüm değildir.


Telefonunuzda bir cevapsız çağrı gördüğünüzde bu telefon numarası 444, 0850, 0212, 0216 gibi  başlıyorsa bu numaralara geri dönmeden önce mutlaka internette telefon numarası ile hızlıca bir arama yapmak size çok büyük fayda sağlayacaktır.  


arayankim.net olarak amacımız sizi olabildiğince spam aramalardan korumaya çalışmaktır. Siz de size gelen istenmeyen telefon aramaları hakkında arayankim.net'e yorum girerek bu topluluğun bir parçası olabilir, gelen isimsiz aramalar ile ilgili tecrübelerinizi başkaları ile paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazılar: